HABERLER

KONUT ÜRETİMİNİ ARTTIRMALIYIZ

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanvekili Hüseyin Arslan yeni açıklanan konut kredi paketi ve genel olarak sektörde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu

KREDİ KAMPANYASI HEDEFLİ VE SEÇİCİ                  

“Kamuoyuna açıklanan kredi kampanyası özellikle barınma sorunu yaşayan orta ve dar gelirli vatandaşlara yönelik. Unutulmamalıdır ki barınma her vatandaş için anayasal bir haktır. Sosyal Devlet ilkesi gereği toplumun bu kesimine yönelik ilan edilen bu kampanyayı son derece olumlu buluyor ve destekliyoruz. Bu kampanyanın sadece ilk el konutlara yönelik olması da yeni konut arzını arttırıcı etki yapacaktır. Zaten vatandaşlara sunulan uygun faiz oranlarının yanı sıra , yeni konut inşa edecek firmalara yönelik 25 Milyar liralık KGF destekli bir paket de ilan edildi. Konut inşaatlarında artış bekliyoruz.

İNŞAAT MALZEMELERİ SEBEPSİZ ARTIYOR 

Konut fiyatlarındaki artışın en önemli sebebi , inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışlarıdır. Geçen yıl enerji maliyetlerinde gelen her zammı fiyatlarına artış olarak yansıttılar. Yılbaşında sanayinde kullanılan elektrik ve doğalgaza indirim yapıldı. Döviz fiyatları yatay seyrini korurken firmaların malzeme fiyatlarına zam yapmak istemelerinin iktisadi bir karşılığı olmadığını düşünüyoruz.

ARSA SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Yaşanan bir diğer sorun ise konut üretmek için yeteri kadar ucuz arsanın olmaması. Kentsel dönüşüm durma noktasına geldi. Buradan yetkililere çağrımız , deprem yönetmeliği öncesi yapılan yapılara konut kredisi verilmemesine yönelik bir düzenleme yapılmasıdır. Ülkemizin kıt kaynaklarının 30-40 yıllık çürük binalara aktarılmasını doğru bulmuyoruz. Belediyelerde artan arsa talebini karşılamak üzere yeni imar planları yapmalı. Bunu yaparken de şeffaf , arsaların belirli bir kesimde toplanmasını önleyecek , kamusal menfaati ön plana çıkaran bir bakış açısı hakim olmalıdır.”
< Haber Listesine Dön
© 2014 Akamder All Rights Reserved
Reşatbey Mah. Adalet cad. Kadir cennet apt. No:23/1 zemin kat
PK: 01120
Seyhan / Adana
(322) 402 06 06
(533) 582 32 96