HABERLER

MÜTEAHHİTLER ODA OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün ülkenin ana sektörleri arasında yer aldığını belirterek “2011 yılı TUİK verilerine göre sektörümüzde direkt istihdam edilen kişi sayısı 1.9 milyon kişi olup, dolaylı olarak ta en az 4 milyon kişiye istihdam sağladığı bilinmektedir” dedi.

Adana Müteahhitler Birliği ev sahipliğinde ‘İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu 1. İstişare’ toplantısı dün müteahhitler birliği toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya ATO Başkanı Ali Gizer, ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Bakır, Adana Kamu Müteahhitleri başkanı Mustafa Karslıoğlu ve 51 İl’in Müteahhitler Birliği Başkanları, Anadolu Yapı Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Rıdvan Köksüzeri ve İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu katıldı.

İNANARAK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise, sektörün içinde bulunduğu durumu özetledi. Türk Ticaret Kanunu’nda ve TOBB’da müteahhitliğin tanımı olmadığını kaydeden Tellioğlu, “Müteahhitlik hizmetlerinin daha kaliteli, güvenebilir ve marka şehirler planlayıp yeni yaşam alanları oluşturabilmesi için sektörün yasal temellerinin kurulması, bunların yasal alt yapılarının oluşturulması gerekmektedir. Özellikle kanunların genel yapısı içinde müteahhitlik sektörünün yapılanmasıyla ilgili hiçbir düzenlemenin olmaması dikkat çekmektedir. Bu sektörde özel ve tüzel kişilerin yeterlilikleri sektöre girme şartları ve sicilleriyle ilgili özel bir takım düzenlemeler gerekmektedir” diye konuştu.

TOKİ’YE KARŞI DEĞİLİZ AMA…

 “Sosyal konut üretimi adı altında inşaat yaptırarak sosyal konut muafiyet haklarından dolayı bir kısım belediye harçlarından muaf tutularak yapı denetimi dışında tutularak imar yoğunluklarını fazla kullanarak ve en önemli arsayı bedelsiz kullanarak özel sektörün önünde çok avantajlı bir biçimde yarışa başlamaktadır. Bu avantajlarla çok ucuza konut mal edip piyasaya şartlarına göre de satmaktadır. Oluşan kaynaklardan kamu binalarını da bedelsiz olarak yaparak kuruluş amacına çıkmaktadır” şeklinde konuştu.
< Haber Listesine Dön
© 2014 Akamder All Rights Reserved
Reşatbey Mah. Adalet cad. Kadir cennet apt. No:23/1 zemin kat
PK: 01120
Seyhan / Adana
(322) 402 06 06
(533) 582 32 96