HABERLER

AKAMDER'DEN S.O.S. #fiyatfarkıkararnamesi

-S.O.S-
TÜRKİYE ‘deki Tüm Kamu Müteahhitleri “FİYAT FARKI KARARNAMESİ “ Bekliyor.

AKAMDER (Adana Kamu Müteahhitleri) son günlerde yaşanan ekonomik kriz ile alakalı durum tespiti ve çareleri konusunda basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

AKAMDER MÜTEAHHİTLERİN SESİ
AKAMDER KRİZDEN ÇIKMAK İÇİN ÇABALIYOR
AKAMDER SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ İNŞAATI KURTARMA PEŞİNDE
AKAMDERDEN ACİL “SOS” ÇAĞRISI

AKAMDER ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün içinde bulunduğu çıkmazı ve çareleri için taleplerini dile getirdi. AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu yaptığı açıklamada “Son dönemde ülkemiz ekonomisine yönelik dış ataklar nedeniyle uzun yıllardan beri piyasalarda hakim olan fiyat istikrarı bozulmuş, girdi maliyetlerine ark arkaya zamlar yansımıştır. Bu durum pek çok sektörü etkilemekle birlikte , belirli bir süre içerisinde tamamlanmak üzere devlete iş yapan biz kamu müteahhitlerini daha da derinden etkilemiştir. Bu durum müteahhitlerimizi taahhütlerini yerine getiremez hale düşürmüştür.
Bugün pek çok kamu ihalesinde fiyat farkı verilmemektedir. Fiyat farkı ödenenlerde ise enflasyona göre verilen % 15-20‘lik artış piyasa gerçeklerinden uzak ve yetersizdir. Rakamlara bakacak olursak yılbaşından bu yana dolar % 73,88 , demir fiyatları % 53,93 , çimento fiyatları % 53,33 akaryakıt fiyatları % 25,39 son olarak ticari kredi faizleri % 133,33 artmıştır. Akaryakıtta mayıs ayında fiyat sabitlemesi yapıldığı da unutulmamalıdır. 
Bu süreç bu şekilde devam ederse maalesef istenilmeyen durumların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Kamu müteahhitleri, yüklendikleri işlerin çeşitliği ve büyüklükleri göz önünde alındığında işçisiyle , mal aldığı tüccarı ile , çalıştığı bankasıyla oldukça geniş bir sosyolojik çatısın içerisindedir. Bu çatının çökmesi sadece müteahhitlerde değil beraberinde oldukça geniş bir toplumsal çevrede de tahribata yol açacaktır. 
Şartlar bu durumdayken ;
1) Geçmiş yıllarda ve benzer koşullarda olduğu gibi İlave fiyat farkı kararnamesi yayınlanarak yüklenicilerin mağduriyetlerinin bir ölçüde karşılanması
2) Bu şok dalgasından ağır hasar gören yüklenicilere tasfiye hakkı verilerek (cezai kaide olmadan işin bırakılması) yaralarını sarmaları için zaman tanınması
Ve bu adımların kısa vadede atılması sektörümüz için elzemdir.
Biz Adana Kamu Müteahhitleri olarak ülkemizin yaşadığı sıkıntıların farkındayız ve tüm bu ekonomik saldırılar karşısında devletimizin ve milletimizin yanında , üstümüze düşen görevleri yapmayı sürdüreceğiz. Devletimizin de yaşadığımız sıkıntıları dile getirmek adına yapmış olduğumuz bu açıklamalara kayıtsız kalmayacağının inancındayız.” Dedi. 
< Haber Listesine Dön
© 2014 Akamder All Rights Reserved
Reşatbey Mah. Adalet cad. Kadir cennet apt. No:23/1 zemin kat
PK: 01120
Seyhan / Adana
(322) 402 06 06
(533) 582 32 96