HABERLER

NİĞDE AÇIK CEZAEVİ'NİN MÜTHİŞ BAŞARISI

NİĞDE AÇIK CEZAEVİ'NİN MÜTHİŞ BAŞARISI

Sanki bir fabrika gibi çalışan Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nu gezen ve kurum Müdürü Ramazan Fidanoğlu’nu ziyaret eden Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER), burada gördüklerini icraata döktü ve Adana için yeni bir proje geliştirdi.

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlülerin topluma kazandırılması çalışmalarını inceleyen (AKAMDER) Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu atölyelerinde ortalama 1300 mahkum çalışıyor. Mobilya üretimi, demir atölyeleri, döşeme atölyeleri, masa sandalye, büyük baş küçük baş hayvancılık, kesimhane, olmak üzere 28 ayrı iş kolu var. Mahkumların rehabilitesi ve topluma kazandırılmasının yanı sıra hükümlüler para kazanarak ev ekonomisine katkı bulunuyorlar. Evlerine para gönderiyorlar.” Dedi

AKAMDER’DEN UFKU GENİŞLETECEK PROJE 
Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ramazan Fidanoğlu, Cezaevi Savcısı Mustafa Seymen ile birlikte AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu’na atölyeleri gezdirdi. Karslıoğlu, “İnanın golf arabasıyla yaklaşık 2 buçuk saat atölyeleri gezdik. Muhteşem işler yapıyorlar. Sayın müdürümüz bu konuda çok başarılı çalışmalara imza atıyor yerinde inceleme imkanımız oldu. Bu incelemelerimiz bize yeni projeler fikri doğurdu.” diye konuştu.

KARSLIOĞLU: “ADANA İÇİN YENİ BİR PROJE GELİŞTİRDİK”
Adana’nın çıkarları doğrultusunda yeni bir proje için çalışma başlattıklarını anlatan AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Cezaevi içerisinde atölyeler var, bu atölyelerde her şey üretiliyor. Gittiğimiz yerler kocaman hangarlar tıpkı küçük sanayi sitesi gibi çalışıyor. Bizi ilgilendiren tarafı nedir, burada cezaevi atölyeleri kiraya verebiliyor. Mersin'li bir iş adamı paspas üretiyor orada. Personeli cezaevi mahkumlarından sağlıyor. Biz de bunun tüm ülkemizdeki cezaevlerine örnek olmasını umut ediyoruz.

KAMU MÜTEAHHİTLERİ OLARAK KAMUYA KAZANDIRACAĞIZ 
“Biz AKAMDER olarak orada bir işyeri kurmayı hedefledik. Ne yapacağız? Türki Cumhuriyetlere geziler düzenleyeceğiz buralarda neye ihtiyaç varsa onu üreteceğiz ve ihraç edeceğiz” diyen AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Buradan elde ettiğimiz gelirle de buradaki cezaevinde ne ihtiyaç varsa onu yapacağız. Yani kamu müteahhitleri olarak kamuya kazandıracağız. Kazançları Adana’da kamu kurumlarına aktaracağız . Her şeyi devletten beklemek doğru değil. Biz bu iş yerinden elde ettiğimiz kazancı Adana’ya harcayacağız. Ve bizim burada hiçbir kaybımız olmayacak. Böyle bir proje geliştirdik ve en kısa zamanda bunu hayata geçireceğiz” dedi. Karslıoğlu, “İnanın bizim yıllardır düşündüğümüz şeyleri hayata geçirmişler, burada Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan Bey, Niğde’de Ramazan Bey böyle insanlarımız oldukça bu ülke kazanır. Bizim bütün gayemiz kamuya kazandırmaktır, bütün çabamız Adana için.” diye konuştu.

NİĞDE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU MÜDÜRÜ RAMAZAN FİDANOĞLU, “ 28 AYRI İŞKOLUNDA ÜRETİMLER YAPIYORUZ”
Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü’nde ‘İyi Tarım uygulamaları’ kapsamında başlanan elma hasadında bu yıl yaklaşık 400 ton arasında yazlık ve kışlık elma hasadı bekleniyor. Kurumdaki tarımsal uygulamalar hakkında bilgiler veren Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ramazan Fidanoğlu, “ 28 ayrı işkolunda üretimler yapıyoruz. Mobilya üretiminden hayvancılığa kadar her alanda faaliyetlerimiz var. 2016 yılında Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü olarak tarımsal faaliyetlerde 202 bin kilogram elma, 3 bin 315 kilogram çilek, 3 bin 274 kilogram karpuz, bin 816 kilogram kavun, 850 kilogram domates, 520 kilogram biber, 308 kilogram ıspanak, bin 512 kilogram marul, 449 kilogram patlıcan ve 177 kilogram turp ürettik. Bu yıl 117 dekar alanda yapılan hasatta 400 ton elma hasadı bekliyoruz” dedi. Fidanoğlu, ayrıca Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için; 343 bin kilogram yonca, 75 bin 960 kilogram arpa ve 50 bin kilogram diğer yem bitkilerinin üretimi yapıldı.”

Haberin Fotoğrafları :< Haber Listesine Dön
© 2014 Akamder All Rights Reserved
Reşatbey Mah. Adalet cad. Kadir cennet apt. No:23/1 zemin kat
PK: 01120
Seyhan / Adana
(322) 402 06 06
(533) 582 32 96