HABERLER

AKAMDER: "DEMİR FİYAT FARKI ŞART OLDU"

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Çin'in demir üretimini azaltması nedeniyle Türkiye piyasasında demir fiyatlarının yüzde 60 zamlandığını belirterek bu zammın sıfır konut ve iş yeri fiyatlarına yüzde 12 artışla yansıdığını vurguladı. Karslıoğlu, demir fiyatlarının hükümetin girişimleriyle ekim ayında düşüşe geçeceğini aktararak, yatırımcıların bu süreçte dikkatli olması gerektiği uyarısında bulundu.
Son 6 aydır 18-20-22 ve 32'lik kalın demirlerin piyasada yok denecek kadar az olduğunu açıklayan Karslıoğlu, bunun sebebinin yıllık 800 milyon ton demir üreten Çin'in üretimini 120 milyon ton eksiltmesinden kaynaklandığını söyledi.
Türkiye'de yılda 24 milyon ton demir üretildiğini ve bunun yarısının ihraç edildiğini aktaran Karslıoğlu, Çin'in azalttığı demir üretiminin ne denli önemli olduğunu ortaya koydu. Hükümetin bu konuda düğmeye bastığını ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin ithalattaki vergileri düşürmek için girişimler başlattığını ifade eden Karslıoğlu, şunları söyledi:
"Demir fiyatları ton başına bin 600 liradan başladı, son 6 aydır 2 bin 300'e kadar seyir halinde gidiyor. Yüzde 60 zam var. Hükümetimizin çalışmalarıyla bunun 2 bin civarına gelmesi söz konusu. Bu da zaman alacak. Bu süreç dış piyasanın öngördüğü ve çeşitli sebeplerden dolayı artış halidir. Gelip geçici bir süreçtir."
Bu sürecin müteahhitleri ve bağlantılı diğer sektörlerle birlikte sıfır konut ve iş yeri fiyatlarını da etkilediğini vurgulayan AKAMDER Başkanı Karslıoğlu, şunları kaydetti:
"Bugün yüzde 50 ile kentsel dönüşüm yapan bir müteahhit otomatikman yüzde 60'a çekmiş oluyor. Kamu müteahhitlerinde fiyat farkı almadan sözleşmeye anahtar teslimi imzalamış üyelerimiz var. Bunlarla alakalı hükümet yetkililerinin fiyat farkı anlamında iyileştirme yapacaklarına dair beyanatları var. Bunları en kısa sürede yapmalarını bekliyoruz; o zaman piyasayı az zayiatla kapatmış olacağız. Demirdeki gelen zamlarla beraber sıfır konut ve iş yeri fiyatlarında % 10-12 civarında artış söz konusu olabilir. Konut alacaklar elini çabuk tuttsun"
#işgüçvakti
< Haber Listesine Dön
© 2014 Akamder All Rights Reserved
Reşatbey Mah. Adalet cad. Kadir cennet apt. No:23/1 zemin kat
PK: 01120
Seyhan / Adana
(322) 402 06 06
(533) 582 32 96