HABERLER

Bakan Sarı ve Çelik, Adana'da Temel Atma ve Toplu Açılış Törenine Katıldı

Yönetim Kurulu Üyemiz Hasan Akan A.Ş. uhdesinde bulunan Onkoloji Hastanesi;

Çevre ve Şehircilik Bakanı 
Fatma Güldemet Sarı ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,Çukurova Üniversitesi'nce yapımı tamamlanan 12 tesisin açılışı ve Dr. Feyyaz Etiz Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi'nin temel atma törenine katıldı.

Mithat Özsan Amfisi'nde düzenlenen törende konuşan Bakan Sarı, Adana ve bölge için önemli bir gün olduğunu söyledi. Milyon liralık bir yatırımın açıldığını, önemli bir sağlık merkezinin temelinin atıldığını dile getiren Sarı, "Vatandaşlarımız arasındaki ayrımı kaldırdık. Artık herkesin hizmetinden memnun kaldığı, arzu ettiği hastanelerde tedavi gördüğü bir sağlık sektörü var. Sağlıklı topluma sağlıklı nesillerle ulaşacağımızı hepimiz biliyoruz. İnsan sağlığına yapılan yatırımı önemsiyoruz. Hastanenin 2 yıl içinde tamamlanıp hizmete girmesini bekliyoruz. Üniversitelerimiz hiç kuşkusuz bilim, düşünce ve teknolojinin üretildiği merkezdir. Hükümetimiz, bilimsel üretimi desteklemektedir. Bu bir irade ve ekip işi. Hükümet olarak hep bu bilinçle hareket ettik. İnsan odaklı ve insan merkezli bir anlayış ortaya koyduk. Bölgesinin parlayan yıldızı Adana, bölgesinin cazibe merkezi olmaya çalışıyor ve çalışmaya da devam edecek." şeklinde konuştu.

ÖMER ÇELİK: ÜNİVERSİTELERDE İNSANLARIN BİR SİYASİ VE İDEOLOJİK DÜŞÜNCESİNİN OLMAMASI BEKLENEMEZ

Üniversitelerin bugünün dünyasında sadece bilim ve irfan üretilen yerler olmadığını vurgulayan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, üniversitelerin bir evren ve hayat biçimi olmasının yanında kendine has oksijeni olan bir yer olduğunu dile getirdi. Üniversitelerde her bir öğretim üyesi ve öğrencinin siyasi bir görüşü olduğuna dikkat çeken Çelik, "Ortam, yaşam ve yine ortak kamusal irademiz, burada kurmaya çalıştığımız karşılıklı diyalog ise her şeyin üstündedir. Farklı fikir ve felsefi anlayışlar da olacaktır. Üniversitelerde insanların bir siyasi ve ideolojik düşüncesinin olmaması beklenemez. Zaten orada hayat durmuş demektir. Burada karşılıklı saygı ve anlayışın ortaya konulması, o üniversitenin marka değerini de ortaya koyar. Bu anlamda üniversitelerimiz ideolojik görüşlerin asabiyetine kapılmamalı, herhangi bir fanatizme teslim olmamalı. Herkesin kendi görüşünü, kendi kimliğini rahatlıkla ifade edebildiği ama ortak bir kardeşlik kültürü ve barış içinde yönetiliyor alması gerek" ifadelerini kullandı.

Üniversitelerde verilen derslerin ötesinde ortaya konulan anlayışın da çok önemli olduğunu kaydeden Çelik, Türkiye'de demokrasinin gelişmesi için saygının, karşılıklı anlayış ve hoşgörünün gelişmesi noktasında üniversitelerin önemli bir misyon üstleneceğini vurguladı. Ömer Çelik, Ortadoğu coğrafyasında yaşananlara dikkat çekerek,Suriye ve Irak örneğini verdi. Çelik, "Fanatizmin yanında din ve ideolojileri istismar eden, siyasetin istismarına dayanan, insan hayatını ve insan barışını tehdit eden DAİŞ gibi lanetli bir terör örgütünün, İslamiyet'in kutsal kavramlarını istismar ederek, insanlığa karşı tehdit oluşturan PKK gibi bir terör örgütü karşısında ülkemizin, tehditlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde ulusal ve toplumsal barışımızı, siyasette hoşgörüyü, karşılıklı fikirlere saygıyı en yüksek düzeyde tutmak da üniversitelerin en önemli görevleri arasındadır." diye konuştu.

Türkiye'nin yeni coğrafyalara açıldığını ve geçmişte unutulan birçok kavramın, bugün yeniden gündeme geldiğini vurgulayan Çelik, 'Kut'ül Ammare Zaferi'nin, 100. yıl kutlamalarına işaret etti. Çelik, ulusal ve siyasi sınırların, Misak-ı Milli sınırları olduğunu, ama entelektüel ve sınırlara bakıldığında; şehitlerin olduğu her yerin, manevi ve entelektüel sınırımız olduğunu vurguladı. Bugün toplum olarak LondraParisSaint Petersburg ve New York'u bildiğimiz kadar, Halep, Bağdat ve Kut'ül Ammare'yi bilmediğimizi dile getiren Çelik, "Biz, bütün bunları bilmek zorundayız. Doğu da, Batı da bizimdir. Biz, Anadolu coğrafyasında yaşayanlar olarak, Doğu'nun da Batı'daki son noktası olduğumuz gibi Batı'nın da Doğu'daki son noktasıyız" şeklinde konuştu.
< Haber Listesine Dön
© 2014 Akamder All Rights Reserved
Reşatbey Mah. Adalet cad. Kadir cennet apt. No:23/1 zemin kat
PK: 01120
Seyhan / Adana
(322) 402 06 06
(533) 582 32 96